0
  • جمع کل سبد خرید : ۰ تومان

درباره فلزات گرانبها و پرکاربرد بیشتر بدانید! پلاتین،پالادیوم، رودیوم

معرفی فلز پلاتین

فلزات گروه پلاتین به فلزاتی می گویند که خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آنها مانند پلاتین است و به غیر از خود پلاتین شامل پالادیوم، رودیم، روتنیوم، ایریدیوم و اوسمیوم می‌شود و در جدول تناوبی نیز در کنار هم قرار گرفته اند.

فلزات گروه پلاتین معمولا با هم در خاک های معدنی وجود دارند و معادن آنها به ترتیب بیشتر در آفریقای جنوبی، روسیه و کانادا قرار دارند.

پلاتین رایج ترین فلز گروه پلاتین است و در طبیعت به صورت خالص یافت می شود. حدود ۷۷ درصد پلاتین تولیدی در دنیا در کشور آفریقای جنوبی تولید می شود تا در صنایعی چون کاتالیست سازی، جواهر سازی، پزشکی و صنایع الکترونیکی به کار برود. لازم به ذکر است که بیش از هفتاد پلاتین نسبت به پالادیوم کمتر در ساخت قطعات الکترونیکی به کار می رود، اما باز هم قطعاتی وجود دارند که حاوی پلاتین باشند.

از این قطعات می توان به آی سی ها، سی پی یو ها و حتی خازن های نصب سطحی اشاره کرد. از این رو توصیه می شود که همیشه بعد از تیزاب کاری قطعات الکترونیکی، محلول را جهت وجود یا عدم وجود پلاتین با استانوس کلرید تست نمایید.

همچنین جواهرات مستعملی که با پلاتین ساخته شده اند یا حتی آبکاری شده اند نیز می تواند یکی از منابع مناسب برای بازیافت پلاتین به شمار آید. حتی بعضی از جواهرات طلای سفید نیز ممکن است در خود پلاتین داشته باشند. درصد مصرف پلاتین در صنایع جواهرسازی و صنایع الکترونیکی است.

معرفی فلز پالادیوم

پالادیوم یا پالادیم یکی از فلزات گرانبها و به رنگ سفید نقره ای است که از پلاتین سخت تر و محکم تر می باشد. این فلز نسبت به سایر فلزات گروه پلاتین نقطه ذوب پایین تری دارد. بیشتر پالادیوم دنیا از معادن روسیه یا آفریقای جنوبی استخراج می گردد و در صنایع الکترونیک، جواهرسازی، کاتالیست سازی، هواپیماسازی و بسیاری از صنایع دیگر به کار می رود.

همان طور که اشاره شد برخلاف پالادیوم و پلاتین، رودیوم تقریبا هیچ کاربردی در ساخت قطعات الکترونیک ندارد. البته ممکن است که در قطعات الکترونیکی خاص به رودیوم بر بخورید اما این اتفاق خیلی به ندرت پیش می آید. بنابراین اگر قصد بازیافت رودیوم را دارید باید به جای قطعات الکترونیکی، به سراغ منابع دیگری مثل جواهرات مستعمل یا کاتالیست های اگزوز خودرو بروید.

معرفی فلز رودیوم

رودیوم یک فلز کمیاب و گرانبها، به رنگ سفید و درخشنده و یکی از شش فلز گروه پلاتین است که کاربردهای فراوانی در ساخت جواهرات و کاتالیست ها دارد. این فلز که دارای نماد شیمیایی Rh می باشد، به دلیل خصوصیات خود و همچنین کمیاب بودن از قیمت بالایی برخوردار است، به طوری که قیمت آن در بسیاری از مواقع از فلزاتی مثل طلا و پلاتین هم بیشتر است.

رودیوم در سال ۱۸۰۳ توسط یک دانشمند بریتانیایی از خاک معدنی که علاوه بر رودیوم، حاوی پلاتین و پالادیوم نیز بود استخراج شد. در ابتدا رودیوم کاربرد زیادی نداشت، اما با پیشرفت صنایع، مخصوصا با ابداع کاتالیستهای خوردو، این فلز جایگاه و اهمیت خود را به دست آورد و به فلزی گرانقیمت تبدیل شد.

 

پلاتین، پالادیوم و رودیوم

پلاتین، پالادیوم و رودیوم سه فلز گرانبها، با خصوصیات ویژه و منحصر به فرد هستند که کابردهای زیادی در صنایع مختلف نظیر صنایع جواهرسازی، کاتالیست سازی و صنایع الکترونیک دارند. به این بهانه قصد کرده ایم که در این مطلب به بحث بازیافت پلاتین، پالادیوم و رودیوم از قطعات الکترونیکی و این که چه قطعات الکترونیکی حاوی کدام یک از این سه فلز ارزشمند هستند بپردازیم.

پلاتین، پالادیوم و رودیوم به دلیل این که در اسیدها یا حل نمی شوند و یا مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند، پروسه بازیافت بسیار پیچیده ای دارند. رسوب دادن این سه فلز نیز مشکلات خاص خود را دارد، چرا که رسوب دادن باید وقتی انجام شود که محلول اسیدی بوده و حاوی غلظت بالایی از فلز مورد نظر باشد.

از طرفی بازدهی استخراج فلزات پلاتین، پالادیوم و رودیوم هیچگاه صد درصد نخواهد بود. همچنین چون ترکیبات این فلزات مثل نمک های آنها سمی هستند، فرآیند بازیافت آنها بسیار خطرناک می باشد.

بازیافت سه فلز پلاتین، پالادیوم و رودیوم رایج است و سه فلز دیگر اگرچه در قطعات الکترونیکی، کم و بیش وجود دارند اما معمولا به دلایل مختلفی مثل قیمت پایین، بازیافت نمی شوند. (فقط شرکت های بسیار بزرگ و تخصصی مثل شرکت یومی کور قادر به بازیافت این فلزات هستند)

 

خرید و فروش و اطلاع از قیمت دقیق پلاتین ، پالادیوم و رودیوم

جهت خرید و یا اطلاع از قیمت دقیق این فلزات ارزشمند لطفا با ما تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *