0
  • جمع کل سبد خرید : ۰ تومان

زیورآلات سفید رنگ از زیبایی و درخشش بالایی برخوردار هستند که طرفداران بسیاری را نیز به خود جذب کرده است. از جمله مواد اولیه ساخت زیورآلات که ارزشمند هستند می توان به نقره و پلاتین اشاره که جزء فلزات گران قیمت محسوب می شوند.

نحوه تشخیص پلاتین و نقره

روش های مختلفی برای شناسایی اصالت فلز و نوع فلز وجود دارد که در این مطلب از پلاتین ایران ، ۴ روش برای تشخصی پلاتین و نقره بودن زیورآلات ارائه می شود.

حک شدن مارک شناسایی روی جواهرات

مارک یا برچسب شناسایی عموما در قسمت های داخلی حک می شود. اگر زیورآلاتی دارای قفل باز و بسته شدن مانند دستبند و گردنبند باشد این برچسب در بیشتر مواقع در مجاورت قفل آن حک می شود.

همچنین در بعضی جواهرات یک برچسب فلزی کوچک حک شده ی آویزان وجود دارد و نهایتا در قسمت های ضخیم و درشت زیورآلات معمولا مارک شناسایی حک میشود.

اگر جواهرات و زیورآلاتی بر روی خود مارک یا برچسبی حک شده ندارند به احتمال زیاد از فلزات اصلی در ترکیب آن ها استفاده نشده است.

 

زیورآلات نقره

توجه به نشانه و شاخص های زیورآلات نقره

بعضی از سکه ها و زیورآلات حاوی مهرهای برجسته ای همچون عدد ۹۹۹ می باشد. این عدد نشان از آن است که کاملا از نقره اصلی در ساخت آن استفاده شده است. و اگر مهری با عدد ۹۲۵ که قبل یا بعد آن از حرف S استفاده شده است از نقره تمام عیار می باشد.

در ساخت این نوع از زیورآلات با ۹۲.۵% نقره اصلی و ناب و بقیه آن از فلزاتی دیگر، که معمولا مس می باشد استفاده شده است.

زیورآلات به ندرت از نقره خالص و ۱۰۰% ساخته می شوند زیرا که نقره خالص نرم است و به راحتی آسیب می بیند.

حک شدن مارک یا برچسبی که نشان دهنده استفاده از پلاتین باشد.

پلاتین فلزی کمیاب و گران قیمت است. به همین دلیل جواهرات پلاتینی مارک اصالت دارند.

اگر عباراتی حک شده ای همچون platinum ، plat و یا pt قبل یا بعد عدد ۹۵۰ یا ۹۹۹ مشاهده کردید، بدانید که این زیورآلات از پلاتین ساخته شده است و اگر عدد ۹۹۹ حک شده باشد آلیاژ آن از پلاتین خالص تر است.

برای مثال ممکن است بر روی زیورآلات پلاتینی همچین عبارتی را مشاهده کنید “ PLAT999 ”

تشخیص اصالت جواهرات با یک آهن ربا

زیورآلاتی که از فلزات ناب در ساخت آنها استفاده شده است، جذب آهنربا نمی شوند.

بنابراین اگر شما آهنربایی را روی زیورآلات اصلی بگیرید حرکت و ربایشی مشاهده نخواهید کرد. اما اگر جواهرات پلاتینی شما توسط آهنربا ربایش شد بدانید که آلیاژ آن از نقره و پلاتین خالص نمی باشد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره در خصوص تشخیص فلز پلاتین از نقره و یا طلا سفید کافی است با مشاورین پلاتین ایران تماس بگیرید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *