0
  • جمع کل سبد خرید : ۰ تومان

فلزات قابل بازیافت

ارزشمند ترین ماده بازیافت شده از زباله بر حسب درآمد، انواع مختلف فلزات است. هر چند که تعداد زیادی از مواد دیگر زباله مانند کاغذ ، کارتن ، پارچه ، پلاستیک و غیره نیز اهمیت ویژه‌ای دارند ولی همه مواد بازیافتی از زباله ارزش ورود به صنعت بازیافت فلز را ندارند.

معمولی ترین فلزات قابل بازیافت آلومینیوم و فولادند. بقیه فلزات مثل نقره، مس و برنز که با ارزشکند دور ریخته نمی شوند و مشکل دفع پسماند ندارند.

ظروف و ضایعات آلومینیومی به هر شکلی که باشد قابل بازیافت است بنابراین فویل آلومینیوم، قوطی های نوشابه و کنسرو و بشقاب، چهارچوب پنجره ها و حتی تراشه های آلومینیومی در کارگاه ها و حلقه های آلومینیوم دربازکن ها را می توان جمع آوری و بازیافت کرد.

لوازم یدکی اتومبیل، باطری های اتومبیل، کنسروهای فلزات ترکیبی، برنز، ترکیبات مسی، قوطی های کنسرو با فلزات ترکیبی، بطری ها، فلزاتی مانند برنج، مفرغ، کادمیم، مس، آهن، فیلتر های دودگیر، سیم های عایق، کابل، فلز منیزیم، نیکول، فلزات آلی، رادیاتورها، فولاد، آهن، نیکل، رادیاتورها، درب قوطی های حلبی، عناصر فلزی، دیگ بخار، کنسروهای استیل، قوطی های فلزی، تیتانیوم، روی.

 

فلزات گرانبها قابل بازیافت

بازیافت طلا از تراشه های الکترونیکی

آمار مربوط به بازیافت فلزات

· شیشه و قوطی های فلزی و بویژه آلومینیومی صدها سال روی زمین باقی می مانند.

· ساختن قوطی های آلومینیوم جدید فقط پنج درصد برقی را مصرف می‌کند که برای ساختن قوطی از سنگ معدن بوکسیت لازم است.

· مقدار انرژی که از بازیافت یک قوطی کنسرو ذخیره سازی می شود، می تواند یک تلویزیون را به مدت سه ساعت روشن نگه دارد.

· بازیافت آلومینیوم می تواند ۹۰ درصد انرژی لازم برای ساخت آن را صرفه جویی کرده و آلودگی مرحله تولید آن نیز ۹۵ درصد کمتر است.

· هر قوطی مستعمل آلومینیومی که دور ریخته می شود، علاوه بر آلودگی محیط مقداری انرژی مصرف می کند که معادل نصف حجم همان قوطی از مواد نفتی است.

بازیافت فلزات گرانبها

· در صورتی که یک تن آلومینیوم از داخل زباله جداسازی شده مجدداً به مصرف رسد در ۴۰۰ تن سنگ معدن و ۷۰۰ کیلوگرم کک و قیر صرفه جویی خواهد شد

· بازیافت ۱ تن فولاد ، حفظ ۱۰۳۰ کیلوگرم از کانی های فلزی آهن، ۵۸۰ کیلوگرم ذغال سنگ و ۵ کیلوگرم سنگ آهک را به دنبال دارد.

· در کارخانه‌ های ذوب آهنی که به جای سنگ آهن با سولفور بالا از آهن قراضه کم سولفور استفاده می‌شود، آلودگی هوا تا ۸۶ درصد و آلودگی آب تا ۷۶ درصد کاهش می‌یابد.

· درصد فلزات بازیافتی جمع آوری شده در ۸ ماهه اول سال ۱۳۸۸ در اصفهان از مجتمع های تجاری و ایستگاه های ثابت ۳/۳ درصد و از مجتمع های تجاری و ایستگاه های ثابت و کارخانه ۳/۹ درصد بوده است.

پیشنهاد میکنم مقاله ی جالب “ نمک فلزات و بررسی کاربردهای نمک های فلزی گوناگون ” را درباره نمک انواع فلزات گرانبها مطالعه کنید.

کامپیوتر های مستعمل و اسقاطی یکی از منابع رایج برای بازیافت فلزات گرانبها به شمار می‌روند. کامپیوتر های ضایعاتی بیشتر در ادارات و شرکت‌های دولتی یافت می‌شوند. و در صورتی که بتوان به حجم زیادی از آنها دست پیدا کرد، گزینه بسیار مناسبی برای بازیافت فلزات گران‌بها نظیر طلا و نقره محسوب می شوند.

در ضایعات الکترونیکی قطعات الکترونیک زیادی وجود دارد. که بعد از آنها از بقیه قطعات برای بازیافت فلزات گرانبها مناسب تر هستند.

چرا که یا حاوی فلزات گرانبها و گرانبهای بیشتری هستند. و یا فرایند بازیافت آنها کم دردسر تر و به صرفه تر است.

در زیر به چند مورد از بازیافت فلزات گرانبها اشاره میکنیم:

سی پی یو – از قطعات الکترونیکی اصلی با بیشترین طلا

cpu از جمله قطعات الکترونیکی است که بیشترین فلزات گرانبها شامل طلا نقره پالادیوم و حتی پلاتین را در خود دارد. البته در سی پیو ها جدید میزان فلزات گرانبها بسیار کمتر از سی پی یو های قدیمی است. اما باز هم نسبت به قطعات دیگر حاوی فلزات گرانبها و قابل توجهی دارند.

لازم به ذکر است که سیپیو ها معمولاً به روش شیمیایی بازیافت می شوند.

مادربرد

مادربرد یکی از بردهای گرید بالا محسوب می‌شود.که روی آن تعداد زیادی خازن های نصب سطحی و چیپ های با کیفیت وجود دارد. معمولاً فلزات گرانبهای زیادی می‌توان از آن بازیافت نمود. البته میزان فلزات گرانبها قابل بازیافت از مادربردها به سال ساخت مادربرد و شرکت سازنده کشوری که در آن مادربرد تولید شده است و غیره بستگی دارد.

رم

رم ها علاوه بر این که حاوی چند عدد چیپ هستند. دارای یک پای آبکاری شده با طلا میباشند. که با روش های شیمیایی و نه چندان پیچیده قابل بازیافت است. چیپ های موجود بر سطح رم ها نیز از کیفیت بالایی برخوردارند. و در آن ها می توان فلزات نظیر طلا نقره و پالادیوم را یافت.

کارت گرافیک

برد کارت گرافیک مانند برد رم از جمله برندهای باکیفیت محسوب می‌شود. که حاوی چیپ‌های گرید بالا هستند. همچنین کارت های گرافیک معمولاً حاوی یک پایه آبکاری شده با طلا میباشند. که مثل روش های بازیافت طلا از پایه رم قابل بازیافت هستند.

برد موبایل-گران قیمت و با کیفیت

برد های موبایل حاوی فلزات گرانبها زیادی هستند. به طوری که می توان چند برابر برد های کامپیوتری از آنها طلا نقره و پالادیوم استخراج کرد. برندهای موبایل مخصوصاً برد های قدیمی روکش طلای زیادی روی خود دارند. که به راحتی با چشم قابل تشخیص هستند. مهمترین نکته در بازیافت برد های موبایل این است که این بردها قیمت بسیار بالایی دارند. و اگر به قیمت مناسب خریداری نشوند و بازیافت آنها به صرفه نخواهد بود.

کلام آخر

از اینکه تا پایان این مقاله همراه ما بودید سپاسگزاریم.
شما عزیزان میتوانید نظرات و سوالات خود را در بخش ثبت دیدگاه در انتهای همین صفحه با ما به اشتراک بگذارید.

پلاتین کسرایی :

۰۹۱۲۶۴۳۳۴۶۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *