0
  • جمع کل سبد خرید : ۰ تومان

نکات جالبی درباره اهمیت پلاتین و لوازم پلاتینی

اهمیت پلاتین و لوازم پلاتینی در صنایع مختلف

نکات جالبی درباره پلاتین و تولیدات پلاتینی وجود دارد که برخی از آن ها را با هم در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. از اینکه تا پایان این مطلب همراه ما هستید سپاسگزاریم.

پلاتین در میان انسان ها همواره جایگاه ویژه ای داشته است و دامنه کاربرد آن بسیار گسترده است. جواهر سازی، ساخت مبدل های کاتالیستیک، اتصال های الکتریکی، دستگاه های ضربان ساز، پوشش موشک ها، تجهیزات پزشکی و دندان پزشکی، دارو و آهن ربا از جمله موارد کاربرد آن هستند.

پلاتین فلز گران قیمتی است. کسانی که به دنبال خرید حلقه ازدواج هستند به این مطلب پی برده اند. روزگاری به این فلز سفید – نقره ای «طلای سفید» می گفتند.

حقیقت این است که این فلز تفاوت زیادی با طلای سفید ندارد و حتی گاهی زیباتر از طلا سفید است و همینطور گرانتر و ارزشمند تر از طلا هم هست.

به همین دلیل خیلی از زوج ها بجای حلقه ی طلا، حلقه ازدواج پلاتینی تهیه می کنند.

 

پلاتینیوم

حدود ۳۰ درصد از پلاتین خارج شده از معدن ها در ساخت جواهرات به کار می رود. ویژگی های بارز آن سبب می شوند که گزینه مناسبی در ساخت جواهرات باشد.

این فلز خیلی دیر تیره و کدر می شود و در مقابل خوردگی مقاوم است، نرم و چکش خور است و به همین خاطر به راحتی شکل داده می شود.

بیشتر الماس های معروف دنیا مانند «الماس هوپ» و بسیاری از زیورآلات مجموعه «الیزابت تیلور» روی فلز پلاتینی کار شده اند.
از نادرترین عناصر در پوسته زمین است و غلظت آن فقط پنج در میلیارد است.

سالانه ۱۴ برابر پلاتین، طلا استخراج می شود؛ یعنی حدود ۱۸۰۰ تن طلا در مقایسه با ۱۳۰ تن پلاتین.
پلاتین فلزی غیر انفعالی است، یعنی اکسید نمی شود و اسیدهای معمول روی آن اثر ندارند.

جایگاه پلاتین در جدول تناوبی در گروهی است که طلا، نقره، مس و تیتانیوم قرار دارند. ساختار اتمی این فلزات به گونه ای است که به راحتی با دیگر عناصر پیوند برقرار می کنند.
پلاتین یک فلز پرچگالی است (۲۱/۴۵ گرم در هر سانتی متر مکعب) و چگالی آن کمی بیشتر از ۲۱ برابر چگالی آب یا شش برابر چگالی الماس است. چنین ویژگی هایی سبب می شود که کاربردهای زیادی داشته باشد.
عدد اتمی پلاتین، یعنی تعداد پروتون های درون هسته آن ۷۸ و نماد شیمیایی آن Pt است. وزن اتمی آن، یعنی جرم متوسط اتم آن ۱۹۵ و چگالی آن ۲۱/۴۵ گرم در هر سانتی متر مکعب است. این فلز در دمای اتاق به حالت جامد و نقطه ذوب آن ۳۲۱۵/۱ درجه فارنهایت یا ۱۷۶۸/۴ درجه سلسیوس است.

در دمای ۳۸۲۵ درجه سانتی گراد به جوش می آید و تعداد ایزوتوپ های طبیعی آن شش است. ۳۷ ایزوتوپ مصنوعی آن هم در آزمایشگاه به دست می آید.

در سال ۱۷۴۱، یک دانشمند انگلیسی به نام «چارلز وود» مقاله ای منتشر کرد تا پلاتین را به عنوان فلزی جدید معرفی کند. او برخی از ویژگی ها و کاربردهای تجاری احتمالی آن را نیز توصیف کرد.
در قرن هجدهم پلاتین هشتمین فلز شناخته شده تا آن زمان بود و فلزات کشف شده پیش از آن آهن، مس، نقره، قلع، طلا، جیوه و سرب بودند.

از ترکیب پلاتین با کبالت، آهنرباهای قوی و دائمی ساخته می شود. این آهن ربا ها کاربرد های زیادی دارند که از آن جمله ساخت ابزار و تجهیزات پزشکی، موتور و ساعت است.
خاصیت رسانایی دارد، پس از آن در ساخت سیم استفاده می شود.

 

خرید و فروش پلاتین
بیشترین مقدار پلاتینی که در جهان وجود دارد، از معادن آفریقای جنوبی به دست می آید. حدود ۱۰ درصد از روسیه و بقیه از آمریکای شمالی و جنوبی استخراج می شود.

حدود نیمی از پلاتینی که از معادن استخراج می شود در ساخت مبدل های کاتالیتیک به کار می رود. این مبدل ها بخشی از خودرو هستند که گازهای سمی را به گاز هایی که خطر کمتری دارند تبدیل می کنند.

کاربرد پلاتین در تولید دارو ها و لوازم پزشکی

از پلاتین برای ساخت داروهای ضد سرطان استفاده می شود، چون میزان رآکتیو بودن آن بسیار کم است.

در حال حاضر، حدود ۵۰ درصد از بیماران سرطانی تحت درمان از داروهای پلاتینی استفاده می کنند. بعضی از این داروها مانند «سیس پلاتین» ( Cisplatin) برای درمان تومورها و سرطان ها در حیوانات نیز به کار برده می شوند.

خرید و فروش پلاتینیوم

بسیاری از سرمایه گذارها پلاتین را خرید و فروش می کنند، علی رغم این که قیمت آن ممکن است به دنبال رشد و رکود اقتصادی در مقایسه با دیگر فلزات گران قیمت نوسان زیادی داشته باشد. این به دلیل کاربردهای زیادی است که این فلز ارزنده دارد.

اگر شما نیز به دنبال خرید و فروش پلاتین ( پلاتینیوم ) هستید لطفا با ما تماس بگیرید.

پلاتین ایران ، بزرگترین مرجع خرید و فروش پلاتینیوم در کشور با امکان ارسال به سراسر ایران در کمترین زمان و مناسب ترین قیمت

۰۹۱۲۶۴۳۳۴۶۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *