0
  • جمع کل سبد خرید : ۰ تومان

همه چیز درباره فلز پلاتین | بررسی ویژگی های این فلز

فلز پلاتین

پلاتین ، یکی از عناصر شیمیایی جدول تناوبی است که علامت آن Pt بوده و عدد اتمی آن ۷۸ می‌باشد. پلاتین یک فلز انتقالی خاکستری مایل به سفید که هادی جریان الکتریسیته بوده، قابل انعطاف، سنگین و بسیار با ارزش است.
فلزپلاتین در مقابل خورده شدن و اکسیداسیون مقاوم بوده و در برخی از معادن مس و نیکل یافت می‌شود.

تاریخچه پلاتین

پلاتین از واژه اسپانیولی Platina که به معنی نقره کوچک می‌باشد، گرفته شده است.
سال های زیادی است که پلاتین طبیعی و غنی شده آلیاژی شناخته شده است.
این فلز توسط سرخپوست های کلمبیایی استفاده می‌شده است و اولین مرجع اروپایی به پلاتین در سال ۱۵۵۷ در نوشته‌های انسان ‌شناس ایتالیایی “Julius Caesar Scaliger” دیده می‌شود که از آن ، به ‌عنوان یک فلز اسرار آمیز که از معادن آمریکای مرکزی بین Darién ( پاناما ) و مکزیک استخراج شده و نیز گفته شده است: ” تا کنون حتی با هنرهای اسپانیایی ها هم غیر قابل ذوب است.”
اسپانیائی‌ها این فلز را وقتی اولین بار وارد اسپانیا شدند Platina نامیدند.
آنها به آن ، به چشم یک ناخالصی در نقره ای که استخراج می‌کردند نگاه می‌کردند و اغلب از آن صرف نظر می‌کردند.
این فلز گران بها توسط “Antonio De Ulloa” ستاره شناس و “Don JorgeJuan y Santacilia” کشف شد. هر دوی آنها توسط پادشاه فیلیپ پنجم برای پیوستن به یک ماموریت جغرافیائی در پروکه از ۱۷۳۵ تا ۱۷۴۵ طول کشید، دعوت شدند. در میان چیزهای دیگر در کلمبیا اولوا ، Platina del pinto را مشاهده کرد که فلزی بی ‌استفاده بود که به همراه طلا در New Granada (کلمبیا) پیدا شده بود.
privateer های انگلیسی کشتی اولوا را در سفر بازگشت توقیف کردند. اگر چه در انگلستان با او خوش رفتاری شد و حتی در انجمن سلطنتی عضو شد، تا سال ۱۷۴۸ از انتشار یافته‌ هایش در مورد فلز ناشناخته منع شد.
قبل از آن در سال ۱۷۴۱ ، “CharlesWood” مسقلا این عنصر را جدا کرده بود.
کاربرد پلاتین در جواهرات

ارزش پلاتین در دنیای امروز

پلاتین در حال حاضر با ارزش تر و گران تر از طلا می‌باشد و از این جهت جایزه‌ های پلاتینی بهتر از جایزه ‌های طلایی می‌باشند.
قیمت این فلز بسته به فراوانی اش تغییر می‌کند، ولی معمولا ۸ برابر طلا ارزش دارد.
برای مدت های طولانی تعریف استاندارد متر بر اساس فاصله بین دو علامت روی شمش پلاتین-ایریدیوم بود که در سور ( Sevres ) نگهداری می‌شد، تعیین شده بود.
از این فلز همچنین در تعریف “StandardHydrogen Electrode” نیز استفاده می‌شود.
از پلاتین در جواهرات، تجهیزات آزمایشگاهی، اتصالات الکتریکی، دندانپزشکی و دستگاه ضد آلودگی در اتومبیل استفاده می‌شود.

پیدایش پلاتین

معمولا به حالت خالص و یا در سنگ معدن اسپریلیت ( آرسنید پلاتین PtAs2 ) که بزرگترین منبع این فلز است، یافت می‌شود. آلیاژ طبیعی پلاتین وایریدیوم Platiniridium بوده که در Cooprite معدنی ( سولفید پلاتین، Pt S ) یافت می‌شود.
این فلز معمولا با مقدار کمی از دیگر فلزات خانواده که در مواد آبرفتی در کلمبیا، اونتاریو و کوه ‌های اورال و در برخی از ایالت های غربی آمریکا یافت می‌شوند، همراه است.
این فلز از نظر اقتصادی به‌ عنوان محصول جانبی فراوری سنگ معدن نیکل تولید می‌شود. حجم عظیم سنگ معدن فرآوری شده نیکل، نشانگر این است که پلاتین تنها ۲ در میلیون از این سنگ معدن می‌باشد.
شمش پلاتین

خصوصیات و ویژگی های شگفت انگیز این فلز ارزشمند

این فلز ، هنگامی که خالص باشد، بسیار زیبا و به رنگ نقره‌ای مایل به سفید بوده ، هادی جریان الکتریسیته و نرم و قابل انعطاف می‌باشد. این فلز در برابر خوردگی مقام است.
ویژگی های کاتالیزوری فلزات گروه ششم از خانواده پلاتین بسیار برجسته و مهم می‌باشد. ( توجه داشته باشید که هیدروژن و اکسیژن در مجاورت پلاتین منفجر می‌شوند)
دوام بالا و خاصیت ضد تیرگی آن دلیل استفاده از این فلز در ساخت جواهرات ظریف و زیبا می‌باشد.
دیگر ویژگی‌ های ممتاز این فلز ، پایداری در برابر واکنش های شیمیایی و دما های بالا و خاصیت پایدار الکتریکی می‌باشد. از تمامی این ویژگی‌ ها در صنعت استفاده می‌شود.
پلاتین در مجاورت با هوا در هیچ درجه ای اکسید نمی‌شود، اما توسط سیانید ها ، هالوژن ها ، گوگرد و باز های قوی خورده می‌شود.
این فلز در اسید هیدروکلریک و اسید نیتریک حل نمی‌شود، ولی به ‌راحتی در محلول تیز آب سلطانی حل می‌شود ( اسید کلرو پلاتینیک را به وجود می‌آورد )
حالت های اکسیداسیون پلاتین +۲ ، +۳ و +۴ می‌باشند.
فروشگاه اینترنتی پلاتین ایران، مرجع بزرگ خرید و فروش پلاتین
جهت اطلاع از قیمت های بروز و دقیق می توانید با کارشناس ما تماس بگیرید.۰۹۱۲۶۴۳۳۴۶۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *