0
 • جمع کل سبد خرید : ۰ تومان

پالادیوم چیست؟

فلز پالادیوم از گروه پلاتین است که دارای خصوصیات مشخصی است. امروز یکی از گران ترین و با ارزش ترین فلزات به دنبال آن به حساب می آید.

در صنایع مختلف کاربرد دارد اما بیشتر در مهندسی مکانیک مورد استفاده قرار می گیرد.

فلز پالادیوم چگونه در طبیعت استخراج می شود؟

پالادیوم Pd به ندرت در طبیعت به شکل خالص و عمدتاً در ترکیب با سایر فلزات مانند پلاتین ، طلا ، نقره و مس یافت می شود. ملاقات با پالادیوم در قالب نگات دشوار است، اما امکان پذیر است.

استخراج فلز به دو صورت صورت می گیرد:

 1. در سپرده های اولیه
 2. در سپرده های پلاستر

در کانسار های اولیه ، پالادیوم به عنوان ماده همراه در فرآوری سنگ معدن مس و نیکل استخراج می شود.

در رسوبات آبرفتی، فلز به صورت نجت ها استخراج می شود، جایی که سال ها انباشته می شود. نجت ها عمدتاً در مناطق توسعه کانسار ها یافت می شوند.

ناگت طبیعی پالادیوم

درصد:

 • ناگت ها ۲٪ از کل تولید را تشکیل می دهند.
 • ۹۸٪ باقیمانده این فلز در طول توسعه ذخایر اولیه استخراج می شود.

شایان ذکر است که معادن Pd در خاک کشور ما انجام می شود. در اورال یکی از بزرگترین ذخایر وجود دارد ، با این حال منابع آن تقریباً خسته شده است. در روسیه ، فلز در مناطق خاور دور مورد استخراج قرار می گیرد.

در کشورهای زیر ، Pd استخراج می شود:

 1. کانادا
 2. اتریش
 3. کلمبیا

در روسیه ، نوریلسک نیکل به استخراج فلزات مشغول است و در استخراج مواد اصلی تولید خود – نیکل و مس – از فلز گرانبها استخراج می کند.

ناگت طبیعی پالادیوم

 

خواص و ویژگی های این فلز گرانبها

خواص Pd باعث می شود تا در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار گیرد. فلز پالادیوم با سایر فلزات متفاوت است:

 • عدم تحرک شیمیایی؛
 • چگالی کم

شبیه نقره است.

نقطه ذوب فلز پالادیوم

نقطه ذوب پالادیوم ۱۵۵۵ درجه سانتی گراد است. به دلیل نمک های چسبندگی و انعطاف پذیری ، از این فلز برای ساخت جواهرات استفاده می شود.

اما در شکل خالص آن ، پالادیوم به عنوان فلزات شکننده و شکننده طبقه بندی می شود ، خودش را به پردازش خوبی قرض می دهد ، اما جواهرات ساخته شده از این ماده از نظر قدرت تفاوت چندانی نخواهند داشت. با استفاده از ضعف مکانیکی ضعیف ، می توان محصول را خراب کرد.

به همین دلیل استفاده از پالادیوم در جواهرات با ایجاد پیوند صورت می گیرد. یعنی فلزات دیگر برای ساخت جواهرات به آلیاژ اضافه می شوند.

خواص شیمیایی آن

 1. در طبیعت اکسیده نمی شود.
 2. واکنشی نشان نمی دهد.
 3. ترکیبات را با سایر عناصر شیمیایی تشکیل می دهد.

خصوصیات Pd نشان می دهد که این فلز بی اثر است و تحت تأثیر عوامل طبیعی اکسیده نمی شود ، به عنوان مثال ، تمام فلزات گروه پلاتین هستند.

پالادیوم با سایر فلزات واکنشی نشان نمی دهد ، اما در مخلوطی از اسیدهای سولفوریک و نیتریک ، که شیمی دانان آن را “aqua regia” می نامند ، حل می شوند.

Pd ترکیباتی را با بور ، کلر ، سیلیکون و گوگرد تشکیل می دهد.

کاربرد فلز پالادیوم در ساخت جواهرات

خواص فلز در ساخت جواهرات ارزش دارد. تزئینات ساخته شده از پالادیوم و آلیاژ فلزات دیگر از دوام بالایی برخوردار هستند ، در برابر عوامل محیطی مستعد نیستند و درخشش و رنگ خود را برای مدت طولانی حفظ می کنند. پلاک روی سطح آنها به آرامی شکل می گیرد.

دستبند پالادیوم یا ساعت مچی بیش از سایرین پوشیده می شود ، گوشواره های طلای سفید یا انگشتر نه تنها با زیبایی بلکه با مقاومت در برابر مواد شیمیایی و رطوبت نیز خوشحال می شوند.

از خصوصیات Pd نه تنها جواهرسازان و رانندگان بلکه از سوی شیمی دانان و پزشکان که بطور فعال از فلز برای مقاصد مختلف استفاده می کنند قدردانی می شود.

کاربرد فلز پالادیوم

کاربرد این فلز در صنایع

از نظر خارجی ، فلز از لحاظ رنگی نقره ای خاص با نقره دارد. به دلیل عدم تحرک و سایر خصوصیات ، پالادیوم در صنایع زیر استفاده می شود:

 • تولید کاتالیزور برای اتومبیل؛
 • جواهرات؛
 • دارو؛
 • سرمایه گذاری؛
 • الکترونیکی؛
 • شیمیایی

استفاده از فلز پالادیوم در تولید کاتالیزورها شرط لازم برای تولید خودروی هر مارک است.

برای سوختن گاز های خروجی ضروری است. علاقه به این فلز نه تنها به دلیل تمایل شهروندان به داشتن ماشین بلکه به استانداردهای اتحادیه اروپا مربوط می شود.

Pd به کاهش انتشار اگزوز کمک می کند ، بنابراین محبوبیت فلز به طور پیوسته در حال رشد است.

 

جهت خرید و یا اطلاع از قیمت بروز و دقیق فلز پالادیوم لطفا با ما تماس بگیرید.

پلاتین کسرایی :

۰۹۱۲۶۴۳۳۴۶۴

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *