کاربران گرامی توجه نمایید که پلاتین پزشکی و پلاتین عراقی کاملا بی ارزش می باشد لطفا درمورد پلاتین پزشکی و عراقی تماس نگیرید!!  

کاربران گرامی لطفا توجه نمایید که پلاتین پزشکی و پلاتین عراقی کاملا بی ارزش می باشد لطفا درمورد پلاتین پزشکی و عراقی تماس نگیرید!!

خرید و فروش نیترات نقره

شرکت رهسام آران از فروشندگان و واردکنندگان مواد شیمیایی و فلزات گرانبها بوده که تجربه بالایی در حوزه خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی، فلزات با ارزش دارد. شما می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا بتوانید با کیفیت و با قیمت مناسب به تهیه محصولات مورد نیاز خود بپردازید.

 

خرید و فروش نیترات نقره

برای آگاهی از قیمت مواد شیمیایی موجود در سایت، با شماره زیر تماس بگیرید. شرکت رهسام آران  با داشتن چندین سال سابقه در بازار خرید و فروش محصولات شیمیایی، فلزات گران‌بها در تهران، به شما تجربه‌ی خریدی امن و مطمئن را ارائه خواهد داد.

 

مشخصات ماده

نیترات نقره (AgNO3) یک ترکیب شیمیایی بوده که به صورت جامد سفید رنگ و بی‌بو در دسترس است. مشخصات این ترکیب عبارتند از:

 

– فرمول شیمیایی: AgNO3

– جرم مولکولی: 169.87 g/mol

– نقطه ذوب: 209 درجه سلسیوس

– نقطه جوش: 444 درجه سلسیوس

– چگالی: 4.35 g/cm³

– حلالیت در آب: خوب

– شکل ظاهری: جامد سفید رنگ و بی‌بو

خرید و فروش نیترات نقره

نیترات نقره چیست؟

ماده‌ای که با فرمول AgNO3 و نام نیترات نقره شناخته می‌شود یک ترکیب شیمیایی به صورت جامد کریستالی سمی و شفاف است که در معرض نور به تدریج تیره می‌شود. نیترات نقره در عکاسی به عنوان یکی از مهمترین مواد شیمیایی استفاده می‌شود و به دلیل خواص ضد عفونی کننده‌اش نیز در آبکاری و به عنوان یک ضد عفونی کننده خارجی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کاربرد‌های نیترات نقره

به طور خاص، نیترات نقره در غلظت‌های بالا اثرات مختلفی روی باکتری‌ها از جمله نابود کردن آن‌ها با مکانیزم‌های مختلف دارد. علاوه بر این، این ترکیب شیمیایی در بسیاری از صنایع و آزمایشگاه‌ها به کار می‌رود. 5 مورد از مهمترین کاربردهای نیترات نقره عبارتند از:

 

1- تهیه و سنتز سایر نمک‌های نقره، مانند کلوئیدهای نقره.

2- استفاده در امولسیون‌های عکاسی.

3- استفاده در شیمی تجزیه و به عنوان معرف در تشخیص سیانیدها، هالیدها و تیوسیاناتها.

4- استفاده در میکروسکوپ الکترونی.

5- استفاده در فرایند‌های آزمایشگاهی به منظور تشخیص پروتئین در ژل PAGE.

 

علاوه‌بر این، نیترات نقره موضعی (برای استفاده روی پوست) برای سوزاندن بافت‌های عفونی اطراف زخم پوست و به عنوان یک عامل ضد عفونی استفاده می‌شود. این ترکیب شیمیایی همچنین می‌تواند به ایجاد دلمه برای کمک به توقف خونریزی از یک زخم جزئی روی پوست کمک کند.

خرید و فروش نیترات نقره

کاربرد‌های پزشکی نیترات نقره

نیترات نقره در کاربردهای پزشکی به عنوان عامل ضد عفونی استفاده می‌شود. این ترکیب شیمیایی در ساخت کرم‌ها و امولسیون‌های موضعی به منظور بهبود زخم‌ها و جلوگیری از عفونت آن‌ها به کار می‌رود. خاصیت آنتی باکتریالی نیترات نقره می‌تواند در پیشگیری و کنترل عفونت‌ها بسیار مؤثر باشد.

 

واکنش نقره نیترات با سدیم کلرید

واکنشی که با نام واکنش موهر هم شناخته می‌شود، واکنش بین نیترات نقره و کلرید سدیم است. این واکنش به صورت زیر انجام می‌شود:

 

NaCl + AgNO3 → AgCl + NaNO3

 

شرایط نگهداری و ذخیره‌سازی نیترات نقره

 

برای نگهداری و ذخیره‌سازی نیترات نقره، باید اقدامات احتیاطی را رعایت کرد. این شرایط عبارتند از:

 

 • خودداری از تماس با پوست و چشم.
 • خودداری از استنشاق آن.
 • نگهداری در ظروف مهر و موم شده یا بسته‌بندی‌های مناسب.
 • جلوگیری از قرار گرفتن در معرض نور.
 • نگهداری در دور از مواد قابل اشتعال و آمونیاک و در یک محفظه خنک و با تهویه‌ی مناسب.
 • بسته‌بندی به خوبی پس از استفاده تا از اکسید شدن آن جلوگیری شود.
 • شست و شوی دست‌ها پس از استفاده از نیترات نقره الزامی است.

 

نکات ایمنی نیترات نقره در موارد پزشکی

در موارد پزشکی، امنیت و بهداشت بسیار مهم است از این‌رو در صورت استفاده نیاز است تا برای پوست و لباس از تجهیزات محافظ استفاده کنید؛ زیرا مواد شیمیایی مورد استفاده در برخی درمان‌ها ممکن است سوزنده باشند. بنابراین بهتر است نکات زیر را هنگام استفاده از نیترات نقره باید رعایت شود:

 

– در صورت استفاده از مواد شیمیایی، مقدار اضافی آن را با استفاده از 0.9٪ نمک قوی تر خنثی کنید و سپس با آب بشویید.

– به دلیل خورنده بودن این ماده شیمیایی، فقط آن را روی بافتی که تحت درمان است، استفاده کنید.

– استفاده طولانی مدت یا زیاد از نیترات نقره می‌تواند تکثیر فیبروبلاست را کاهش دهد، بنابراین توصیه نمی‌شود.

– برخی از بیماران ممکن است در طول درمان با نیترات نقره احساس درد یا سوزش کنند؛ برای رفع ناراحتی می‌توانید از بی حس کننده‌های موضعی استفاده کنید.

 

نیترات نقره

یک ترکیب شیمیایی با فرمول شیمیایی AgNO3 است. این ترکیب به صورت جامد، شفاف، کریستالی و بی‌رنگ است و معمولاً برای ساختن نمک‌های دیگری مانند کلوئید و هالید نقره که در پزشکی و عکاسی استفاده می‌شوند، به کار می‌رود.

نیترات نقره در حضور مواد آلی و نور خورشید به رنگ خاکستری یا سیاه تغییر رنگ می‌دهد. همچنین این ترکیب در شیمی تجزیه، به عنوان نوعی معرف مهم شناخته می‌شود. این ماده به دو صورت جامد و مایع وجود دارد و در آب و گلیسیرین به راحتی حل می‌شود، اما با اکثر الکل‌ها به خوبی واکنش نمی‌دهد و برای انحلال پذیری نیاز به حرارت دارد.

 

تولید نیترات نقره

برای سنتز نیترات نقره، معمولا از واکنش بین ورقه‌های نقره و اسید نیتریک استفاده می‌شود. در این واکنش، نیترات نقره، آب، و اکسیدهای نیتروژن به عنوان محصولات حاصل می‌شوند. میزان محصولات جانبی در این واکنش، به غلظت و کیفیت اسید نیتریک استفاده شده وابسته است.

هنگام استفاده از اسید نیتریک سرد و رقیق، نیتروژن اکسید به عنوان محصول جانبی تولید می‌شود، معادله واکنش برای این فرایند به شکل زیر است:

 

3Ag + 4HNO3 → 3AgNO3 + 2H2O + NO

 

اگر از اسید نیتریک گرم و غلیظ استفاده شود، محصول جانبی تولید شده دی‌اکسید نیتروژن خواهد بود.

 

Ag + 2HNO3 → AgNO3 + H2O + NO2

 

 

خواص فیزیکی

AgNO3 به صورت کریستال های شفاف در دمای 212 درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. اگر این ماده تا دمای 320 درجه سانتیگراد حرارت داده شود، اکسیژن را از دست داده و نیتریت نقره را تشکیل می‌دهد. در دماهای بسیار بالاتر، AgNO3 تجزیه می‌شود و نقره به وجود می‌آید.

 

 

 

کاربرد‌های نیترات نقره AgNO3

نیترات نقره (AgNO3) از ترکیبات شیمیایی مهمی است که در سنتز بسیاری از مواد شیمیایی به کار می‌رود. این ترکیب در بسیاری از واکنش‌های شیمیایی نقش کلیدی دارد و یکی از کاربردهای جالب آن، واکنش با آمونیاک است.

 

 

واکنش نیترات نقره با آمونیا‌ک

یکی از کاربردهای جذاب AgNO3 در تولید آینه است. با استفاده از یک آزمایش ساده که شامل قرار دادن یک شیشه در محلول حاوی نیترات نقره و آمونیاک در محیطی که توسط سدیم هیدروکساید بازی شده است و اضافه کردن مقداری شکر و حرارت دادن آن، می‌توان شیشه را تبدیل به آینه‌ کرد.

در این واکنش، آمونیاک با نیترات نقره واکنش می‌دهد و یون آگید نقره (Ag(NH3)2) را تشکیل می‌دهد. پس از افزودن شکر و حرارت، یون آگید نقره به صورت نانوذرات نقره دیافراگم شده درون محلول قرار می‌گیرد. با قرار دادن شیشه در این محلول، نانوذرات نقره روی سطح شیشه رشد کرده و آینه‌ای شکل می‌گیرد. با توجه به خصوصیات نانوذرات نقره، آینه‌های تولید شده با استفاده از این روش بسیاری از خصوصیات یک آینه عادی را نیز دارا می‌باشند.

 

واکنش نیترات نقره با اسید کلریدریک

واکنشی که بین نیترات نقره و اسید کلریدریک رخ می‌دهد، با ترکیب هیدروکلریک اسید، یک محلول از اسید نیتریک و رسوبی از نقره کلرید تشکیل می‌شود. معادله واکنش به شکل زیر است:

 

AgNO3 + HCl → AgCl + HNO3

 

علاوه بر این، با واکنش این ترکیب با سدیم کلرید نیز می‌توان نقره کلرید را به دست آورد. نقره کلرید به عنوان یک ماده با کاربردهای متفاوت در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

کاربرد نیترات نقره

نیترات نقره در علوم شیمی دارای کاربردهای مختلفی است. این ترکیب می‌تواند برای سنتز سایر کمپلکس‌ها و ترکیبات نقره مورد استفاده قرار گیرد، همچنین می‌توان از آن برای بررسی حضور هالیدها، سیانیدها و تیوسیانات در محلول در شیمی تجزیه استفاده کرد.

نیترات نقره به دلیل خواص ضد باکتریایی‌اش مورد استفاده در صنعت آرایشی و بهداشتی بوده و می‌تواند به عنوان ضدعفونی‌کننده استفاده شود. در گذشته، این ترکیب در محلول‌های عکاسی نیز به کار می‌رفت. نیترات نقره جهت تشخیص پروتئین در ژل PAGE مورد استفاده قرار می‌گیرد و همچنین می‌تواند برای رفع زگیل یا تگ‌های پوستی استفاده شود.

از دیگر کاربردهای نیترات نقره می‌توان به محافظت از بینایی کودکان متولدشده از مادر مبتلا به سوزاک، رنگ‌آمیزی نقره در بافت‌شناسی (هیستولوژی) و تولید مواد منفجره اشاره کرد.

 

نکات ایمنی نیترات نقره

زمانی که با نیترات نقره که یک ترکیب اکسیده، سمی و خورنده است، کار می‌کنید، حتما باید از لوازم حفاظتی مانند دستکش، لباس محافظ، عینک ایمنی و ماسک استفاده کرده و در محیطی با تهویه مناسب کار کنید. همچنین باید این ترکیب را در ظروفی دربسته و مهروموم شده نگهداری کنید و از نور خورشید دور نگه دارید. بهتر است نیترات نقره را دور از مواد قابل اشتعال و آمونیاک و در محیطی خنک نگه دارید. تماس پوست با این ترکیب باعث بروز آلرژی شده و اگر به چشم برسد، می‌تواند باعث آسیب شدید به قرنیه شود. خوردن این ترکیب باعث اختلالات معده، حالت تهوع، استفراغ و اسهال می‌شود. همچنین، اگر پس از بلعیدن این ترکیب استفراغ کنید، ممکن است پنومونیتیس شیمیایی را تجربه کنید که خطرناک است. استشمام غلظت بالای این ترکیب باعث سرگیجه، مشکلات تنفسی، سردرد یا سوزش مجاری تنفسی می‌شود. همچنین، اگر بدون استفاده از لوازم حفاظتی، در معرض این ترکیب قرار بگیرید ممکن است با آسیب به کلیه، چشم، شش، کبد، آنمی یا آسیب مغزی مواجه شوید.

5/5 - (1 امتیاز)
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه