خریدوفروش نقره

جداسازی طلا از محلول‌های سیانیدی

روش‌های مختلفی برای جداسازی و استخراج طلا از محلول سیانیدی وجود دارد که از رایج‌ترین آن‌ها، می‌توان به روش‌های کربن فعال و پودر روی اشاره کرد.

لازم به ذکر است که قبل از به کارگیری کربن فعال، تنها روش موجود، روش پودر روی بود، اما بعد از ابداع روش کربن فعال، روش پودر روی اهمیت خود را به تدریج از دست داد. همچنین به تازگی استفاده از رزین‌ها نیز برای بازیابی طلا در بعضی از کشورها شروع شده است.خریدوفروش نقره

اخطار: محلول سیانیدی، محلولی بسیار سمی و کشنده است. روش‌های که در ادامه توضیح داده می‌شوند، روش‌هایی هستند که در محیط‌های صنعتی، کارخانه‌ها و معادن و با استفاده از تجهیزات صنعتی و وسایل ایمنی خاص انجام می‌شوند.

جداسازی طلا از محلول سیانیدی به روش پودر روی

 

در این روش پس از فیلتر کردن محلول سیانیدی و حذف اکسیژن از آن، محلول به یک مخزن مخروطی شکل انتقال داده می‌شود و پودر روی و نمک‌های سرب مانند نیترات سرب یا استات سرب به آن اضافه می‌گردد که پس از اضافه شدن روی، طلا رسوب می‌کند.

محلول همراه رسوبات به قسمت فیلتراسیون منتقل می‌شود و محلول دوباره فیلتر می‌شود.

رسوب حاوی طلا بر روی فیلترها باقی می‌ماند و سپس به قسمت اتاق طلا انتقال می‌یابد. در اتاق طلا کیک حاصل پس از خشک شدن با کمک‌ذوب‌های مناسب مخلوط شده، ذوب و ریخته‌گری شمش طلا انجام می‌گردد.خریدوفروش نقره

خریدوفروش نقره

استخراج طلا از محلول سیانیدی به روش کربن فعال

کربن فعال غالبا به‌عنوان یک جاذب فیزیکی استفاده می‌شود که می‌تواند گونه‌های عناصر متنوعی را بر روی سطح پر از خلل و فرج خود جای دهد، اما در فرآیند جذب کمپلکس سیانور طلا فرآیند جذب بیشتر یک فرآیند شیمیایی محسوب می‌شود.

پس از جداسازی طلا از محلول سیانیدی توسط کربن فعال، ابتدا ذرات کربن گرفته‌شده توسط آب شسته می‌شود تا ذرات جامد همراه آن‌ها کاملاً از بین بروند. سپس توسط اسیدکلریدریک رقیق، کربن‌های گرفته‌شده شسته می‌شوند و بعد این کربن‌ها را به ستون جدایش انتقال می‌دهند.خریدوفروش نقره

 

محلولی با غلظت یک درصد سدیم هیدروکسید و یک درصد سیانید سدیم تهیه می‌شود. این محلول در داخل یک بویلر بین ۱۱۰ تا ۱۲۰ درجه‌ی سانتی گراد حرارت می‌بیند و سپس از زیر به داخل ستون جدایش که پر از کربن فعال باردار است، تزریق می‌شود.

در اثر این فرآیند کمپلکس سیانور طلای جذب‌شده توسط کربن فعال به داخل محلول می‌آید.خریدوفروش نقره

پس از سرد شدن، محلول به قسمت الکترولیز انتقال می‌یابد. جریان مستقیمی با ولتاژ۶-۴ ولت و با آمپری در حدود ۲۰-۱۸ آمپر به آند و کاتد وصل می‌شود.

در اثر فرآیند الکترولیز طلا جذب قطب کاتد می‌شود و محلول پس از جذب طلای آن برای گرم شدن به بویلر فرستاده می‌شود. این فرآیند یک مسیر بسته است و تا زمانی این عمل ادامه می‌یابد که تقریباً تمام طلای جذب‌شده توسط کربن فعال از آن جدا شود.خریدوفروش نقره

Platinum vs White Gold: Which Is Better? | Diamond Buzz

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.