خرید شمش نقره و بررسی نکاتی که باید به آنها توجه کنیم

 • در صورت تمایل به خرید شمش نقره چه به صورت سکه و پلاک و چه به صورت شمش ‌های یک اونسی و یک کیلوگرمی، همین حالا با ما تماس بگیرید.

09126433464

خرید شمش نقره و آنچه که موقع خرید باید به آن توجه کنیم

شمش نقره (Silver Ingot) در علم متالوژی به یک میله یا صفحه فلزی از جنس نقره گفته می‌شود که عموما از نقره عیار ۹۹۹ ساخته می‌شود. البته بسته به بالا بودن عیار نقره موجود در شمش، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

بیشتر دولت‌ها از شمش فلزات گرانبها نظیر طلا و نقره به عنوان نوعی ذخیره ارزی نیز استفاده می‌کنند. سابقه شمش کردن فلزات گرانبها به زمان رومی‌های باستان برمی‌گردد. در آن زمان، پس ذوب کردن طلا، ماده مذاب را در داخل قالبی رسی ریخته و شمش طلا را استحصال می‌کردند.

چرا نقره را به حالت شمش درمی‌آورند؟

معمولا شمش یک فلز خاص را در صنایعی به کار می‌برند که آن صنعت نیاز به قالب‌گیری و ریخته‌گری داشته باشد. اما دلایل دیگری نیز دارد که عبارتند از راحتی در حمل و نقل نقره، نگهداری و همچنین سهولت در اندازه‌گیری، شمارش و استفاده. باید توجه داشت که نقره تنها فلزی نیست که به شمش تبدیل می‌شود.

بلکه بیشتر فلزات گرانبها و حتی غیرگرانبها نظیر طلا، پلاتین، آهن و فولاد نیز به شکل شمش تولید می‌شوند. به طور کلی شمش به هر نوع قطعه فلزی گفته می‌شود که از ذوب فلزاتی نظیر فولاد، استیل، آلومینیوم، مس، برنج و سایر فلزات به دست‌ می‌آید.

آیا شمش نقره به شکل‌های دیگری هم ساخته می‌شود؟

در برخی از مواقع شمش به صورت نقره به غیر از شکل میله، به شکل سکه‌ های گرد نیز ساخته می‌شود.

برای مثال در بازار ایران به سکه‌ های ضرب شده نیز شمش طلا گفته می‌شود. بنابراین حواستان باشد که وقتی صحبت از یک سکه نقره ارزشمند می‌شود، آن را به عنوان یک شمش در نظر بگیرید.

بانک مرکزی ایران، شمش را چگونه تعریف می‌کند؟

طبق تعریف بانک مرکزی ایران، شمش فلزات گران ‌بها مانند طلا، نقره و پلاتین، یک قطعه فلز خالص است که حالتی قالبی دارد و سطح آن صاف و بدون ترک و حفره است.

بانک مرکزی می‌گوید عیار شمش نباید کمتر از ۹۹۹ باشد. همچنین بر روی شمش فلزات گران‌بها بایستی مشخصات زیر درج شود: وزن، عیار، شماره سریال، تاریخ تولید و نشان شرکت تولیدکننده.

 

تفاوت میله نقره با شمش به صورت نقره چیست؟

در بیشتر مواقع از واژه‌های میله نقره و شمش به طور یکسان استفاده می‌شود. اما واقعیت این است که میله نقره و شمش دو چیز کاملا متفاوت با مشخصات مجزا هستند. معمولا وزن میله نقره بین ۷۵۰ تا ۱۱۰۰ اونس (Ounce یا OZ) و یا ۲۶ تا ۳۸ کیلوگرم (kg) است. ابعاد آن نیز تابع استاندارد جهانی خاصی است. توجه داشته باشید که هر اونس در واحدهای وزن برابر با 35/2 کیلوگرم است.

معمولا میله نقره شبیه یک مکعب ذوزنقه یا یک مخروط سربریده است که دارای یک سطح بالایی کوچک و و یک سطح پائینی بزرگ است.  طیق این استاندارد، ارتفاع میله نقره بین ۶۰ تا ۱۰۰ میلی متر بوده و طول سطح بالایی بین ۲۵۰ تا ۳۵۰ میلی متر است.

عرض سطح بالایی نیز بین ۱۱۰ تا ۱۵۰ میلی متر است که به هم اندازه با عرض سطح پائینی است. هر میله نقره دارای شماره سریال و مهر مخصوصی است که عیار و سال ساخت آن را نشان می‌دهد. نکته جالب اینجاست که شمش‌ های مورد استفاده در صنایع سنگین که فلزات غیرگرانبها به دست می‌آید ممکن است از ۳۰۰ کیلو تا ۹ تن وزن داشته باشند.

چه نوع شمش نقره‌ای را باید خرید؟

همانطور که اشاره شد شمش نقره ممکن است به شکل مخروطی و یا به شکل سکه باشد. هر کدام از شمش‌های کاربرد مخصوص به خود را دارند. چنانچه قصد دادن هدیه به عزیز را دارید، توصیه می‌کنیم از شمش‌ های سکه‌ای استفاده کنید.

از نمونه شمش ‌های سکه‌ای باید به سکه‌های نقره‌ای شبیه سکه‌ های طلا اشاره کنیم که مثل آن چیزی است که در بین مردم به سکه پارسیان معروف است. اما اگر قصد سرمایه‌گذاری و حفظ ارزش پول خود را دارید، در خرید شمش نقره شک نکنید. البته این در صورتی است که توان خرید شمش طلا را نداشته باشد.

آیا شمش 1000 وجود دارد؟

همانطور که در مقالات قبلی گفتیم بالاترین عیار نقره ۹۹۹ است که خالص‌تر از آن قابل تولید نیست. دلیل این امر وجود یک مقدار مشخص ناخالصی در نقره تولید شده است که به هیچ عنوان قابل از بین بردن نیست. بنابراین خالص‌ترین شمش نقره موجود در جهان همان سه تا ۹ معروف است، یعنی ۹۹/۹ درصد خلوص نقره در شمش.

خرید شمش نقره

برای خرید شمش به نخستین چیزی که باید توجه کنید تفاوت واحد اونس با گرم است. اونس واحدی در وزن فلزات گرانبهاست که معادل ۳۴/۲۸ گرم است. بنابراین زمانی که گفته می‌شود شمش یک اونسی، یعنی شمشی که وزن آن تقریبا ۳۴ گرم می‌باشد.

بیشتر شمش‌های موجود در ایران از نوع شمش‌ های نقره یک اونسی است. البته شمش ‌های یک کیلوگرمی نیز معامله می‌شود که عمدتا از کشورهای اطراف نظیر ترکیه وارد می‌شود.

 • در صورت تمایل به خرید شمش نقره چه به صورت سکه و پلاک و چه به صورت شمش ‌های یک اونسی و یک کیلوگرمی، همین حالا با ما تماس بگیرید.

09126433464

3.3/5 - (3 امتیاز)

مقالات بیشتر

اشتراک گذاری:

مشخصات فنی کروزه پلاتینی
کروزه پلاتین

مشخصات فنی کروزه پلاتینی

مشخصات فنی کروزه پلاتینی   معرفی اجمالی بوته (کروزه) پلاتینی بوته پلاتین(کروزه پلاتین) با استحکام کافی ساخته شده اند تا در برابر دماهای بسیار بالای آزمایش های خاص مقاومت کافی را داشته باشند. پلاتین دارای

بیشتر بخوانید »
انواع کروزه پلاتینی
پلاتین

انواع کروزه پلاتینی

کروزه پلاتینی چیست؟ پلاتین ، که به طور گسترده ای بعنوان کاتالیزور همگن و ناهمگن به کار میرود ، فلزی است بسیار گرانقیمت . پلاتین مانند طلا برای ساختن جواهرات قیمتی استفاده میشود ، اما

بیشتر بخوانید »
آشنایی با گرانترین فلزات در دنیا
اخبار

آشنایی با گرانترین فلزات در دنیا

اگر فکر می‌کنید طلا و نقره که ما به آنها فلزات بهادار می‌گوییم، گران‌ترین فلزات جهان هستند، اشتباه می‌کنید. بسیاری از سرمایه‌گذاران می‌پرسند گران‌ترین فلز جهان کدام است؟ تهیه فهرستی از گران‌ترین فلزات دنیا دشوار

بیشتر بخوانید »

Send Us A Message

فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه