کاربران گرامی توجه نمایید که پلاتین پزشکی و پلاتین عراقی کاملا بی ارزش می باشد لطفا درمورد پلاتین پزشکی و عراقی تماس نگیرید!!  

کاربران گرامی لطفا توجه نمایید که پلاتین پزشکی و پلاتین عراقی کاملا بی ارزش می باشد لطفا درمورد پلاتین پزشکی و عراقی تماس نگیرید!!

بهترین نوع پلاتینیوم چه نوعی است

عنوان را به انگلیسی وارد کنید
موضوع این نوشته را وارد کنید
بهترین نوع پلاتینیوم

بهترین نوع پلاتینیوم چه نوعی است :: فلزات کم یاب در دنیا، دارای قیمت بسیار بالایی می‌باشند. فلزات خانواده پلاتینیوم، از سری فلزات کمیابی می‌باشد که نه‌تنها اقتصاد جهان بلکه صنایع موجود در جهان را نیز تحت تأثیر قرار داده است. ازاین‌رو پی بردن به کاربردهای این فلزات و همچنین شناخت بهترین نوع آن‌ها و ویژگی‌های ساختاری آن، مهم‌ترین عامل برای پی بردن به علل قیمت بالای پلاتینیوم می‌باشد.

پلاتینیوم چیست؟

عناصری از جدول مندلیف با مشخصات ظاهری و ساختاری یکسان گرد هم آمده‌اند که با عنوان خانواده پلاتینیوم مورد معرفی قرار می‌گیرند. در داخل خانواده پلاتینیوم عنصری مانند پلاتین، پالادیم، روتینیم، رودیم، ایریدیوم و اسمیم وجود دارد. هر یک از این عناصر از معدن یکسانی نیز برخوردار هستند. معدن سنگ این فلزات، درصد متفاوتی از این عناصر را در خود جای‌داده است. اما می‌تواند تمامی این عناصر را در حجم‌های متعدد و متفاوت کشف و استخراج کرد.

با بررسی‌های صورت گرفته در بین خانواده پلاتینیوم، فلز پلاتین محبوب‌ترین و پرکاربردترین فلزات موجود در دنیا می‌باشند. البته این موضوع ازنظر قیمت نیز مورد تأیید قرار می‌گیرد. اما در سال‌های اخیر قیمت فروش رادیوم که عضوی از خانواده پلاتینیوم است، بیشتر از قیمت فروش پلاتین گشته است.

 

کاربرد فلز پلاتین

فلز پلاتین دارای ساختاری سخت و مقاوم است. انعطاف‌پذیری این محصول تحت شرایط آزمایشگاهی، بسیار بالا می‌باشد. ازاین‌رو کاربرد آن در صنعت، جواهرسازی و… بیشتر از فلزاتی مانند طلا می‌باشد.

در بازار جواهرات، مقایسه فلز طلا و پلاتین بیشتر از سایر صنایع مورد مشاهده قرار می‌گیرد. چراکه فلز پلاتین به‌عنوان رقیب طلا در جواهرسازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. پلاتین با داشتن زیبایی فوق‌العاده و شفافیت بالا، یکی از بهترین فلزات زیبا برای ساخت جواهرات می‌باشد. البته رنگ سفید این محصول، منجر شده است که جواهراتی بارنگ سفید مورد طراحی و تولید قرار بگیرد.

فلز طلا بااینکه جزو قدیمی‌ترین و ارزشمندترین فلزات برای جواهرسازی می‌باشند، می‌تواند در نوع رنگ سفید نیز به تولید برسد. ازاین‌رو رقابت بین فلز پلاتین و طلا سفید بیشتر از هر زمان دیگر رخ می‌دهد.

تفاوت فلز پلاتین و طلا

باید در صنعت جواهرسازی، توجه ویژه‌ای به مشخصات ظاهری و ساختاری فلز پلاتین صورت بگیرد. در کنار داشتن زیبایی فلز پلاتین، معایبی نیز از این فلز مورد شناخت قرارگرفته است که می‌تواند استفاده از آن را در جواهرسازی موردتردید قرار دهد.

فلز پلاتین نسبت به فلز طلا، از وزن بالایی برخوردار است. سنگین فلز پلاتین به سبب بالا بودن چگالی این محصول می‌باشد. ازاین‌رو با تست وزنی جواهرات پلاتینی و مقایسه با آن با طلا، به سنگینی آن پی خواهید برد.

فلز پلاتین در برابر انواع صدمات فیزیکی مانند خط و خش، مقاومت بالا و منحصربه‌فردی را دارا است. این مقاومت می‌تواند نگهداری آسان و استفاده طولانی‌مدت از جواهرات پلاتینی را ممکن سازد. درصورتی‌که فلز طلا از این ویژگی برخوردار نیست.

تثبیت رنگ سفید فلز پلاتین، می‌تواند همواره لذت بی‌نظیری را به افراد دارای جواهرات پلاتینی قدیمی ببخشد. اما جواهرات ساخته‌شده با طلا، می‌توانند درگذر زمان و استفاده طولانی‌مدت، براقیت رنگ را از دست بدهند. البته آبکاری طلا یک روش عالی برای جلا دهندگی به جواهرات طلا می‌باشد.

عدم حساسیت‌زایی فلز پلاتین، آن را تبدیل به محبوب‌ترین فلز برای پوست‌های حساس کرده است. پوست‌های حساس در پی مجاورت با فلزاتی مانند طلا و نقره، دچار قرمزی، خارش و… می‌شوند. اما فلز پلاتین سازگار با انواع پوست می‌باشد. ازاین‌رو افراد دارای پوست حساس می‌توانند از جواهرات پلاتینی استفاده نمایند.

بهترین وسیله پزشکی و جراحی

حتماً از کاربرد پلاتین در پزشکی اطلاع دارید. در پزشکی پلاتین به قطعات نواری و شکل داری می‌گویند که در جراحی‌های مفصلی و استخوانی مورداستفاده قرار می‌گیرند. فلز پلاتین به سبب خاصیت عدم فرسودگی، توانسته است بهترین فلز برای جراحی‌های استخوانی باشد.

عدم واکنش دهی قطعه تولیدشده از جنس پلاتین، در داخل بافت گوشتی و خونی بدن انسان، توانسته است سبب ارتقا و رشد علم پزشکی درزمینهٔ جراحی شود. شکستگی استخوان‌های مهم بدن می‌تواند با استفاده از قطعات پلاتینی مذکور، تحت جراحی قرار بگیرند. استخوان‌های شکسته به کمک پلاتین راستای خود را حفظ می‌کنند تا درگذر زمان جوش بخورند.

استخوان‌های شکسته و غیرقابل جوش خوردن نیز می‌توانند با استفاده از پلاتین، تحرک لازم را به دست بیاورند. قرار دادن پلاتین در داخل استخوان پودر شده، یک روش نوین و مؤثر در بازیابی توان حرکتی بدن انسان می‌باشد.

 

دارویی ضد سرطان

پلاتین با گسترش علم پزشکی، می‌تواند به‌عنوان محصولی تزریقی، به‌عنوان درمان‌کننده، مورداستفاده قرار بگیرد. البته وجود فلزات خانواده پلاتینیوم در داخل بدن انسان با مقدار معین، اثبات‌شده می‌باشد. اما استفاده از دوز معین دیگر به‌عنوان دارو برای درمان سرطان، واکنش‌های بسیاری را از جانب پزشکان داشته است.

قیمت فلز پلاتین

گران‌بها بودن فلزات خانواده پلاتینیوم، امری است که اقتصاد را نیز تحت تأثیر خود قرار داده است. رادیوم که به‌عنوان یک پلاتینیوم شناخته می‌شود، گران‌بهاترین فلز موجود در دنیا می‌باشد. بعد از رادیوم، قیمت بالای فلز پلاتین، سرمایه‌گذاران را به خریدوفروش این نوع فلز ترغیب کرده است.

در مقایسه باقیمت فلز طلا، باید گفت که میزان قیمت پلاتین بیشتر است. اما این موضوع ارتباط بسیار نزدیکی به شرایط اقتصادی جهان دارد. چون طبق تکنیک‌های پیاده شده در سرمایه‌گذاری فلزات، اقتصاد در صورت صعودی یا نزولی بودن، نوعی از فلز برای سرمایه‌گذاری انتخاب می‌شود. لذا با انتخاب یک فلز تحت شرایط اقتصادی، قیمت فروش آن بیشتر خواهد بود.

بنابراین به بیان ساده‌تر می‌توان گفت که قیمت طلا و پلاتین به‌صورت پایاپای در اقتصاد نقش دارند. در صورت کاهش قیمت یکی از آن‌ها، دیگری سیر صعودی را ازنظر قیمتی به دست می‌آورد. لازم به ذکر است که سرمایه‌گذاران حرفه‌ای، هر دو فلز را در یک‌زمان برای سرمایه‌گذاری انتخاب نمی‌کنند.

Rate this post
zinoweb
11 شهریور 1402
فیلدهای نمایش داده شده را انتخاب کنید. دیگران مخفی خواهند شد. برای تنظیم مجدد سفارش ، بکشید و رها کنید.
 • عکس
 • شناسه محصول
 • امتیاز
 • قیمت
 • در انبار
 • موجودی
 • افزودن به سبد خرید
 • توضیحات
 • محتوا
 • عرض
 • اندازه
 • تنظیمات بیشتر
 • ویژگی ها
 • ویژگی های سفارشی
 • زمینه های دلخواه
برای پنهان کردن نوار مقایسه، بیرون را کلیک کنید
مقایسه